Podatek liniowy czy skala podatkowa — jaka forma sprawdzi się dla niewielkiej firmy?

cze 14, 2023twoja firma

Podatek liniowy czy skala podatkowa

Podatek liniowy czy skala podatkowa – to dylemat, z którym zmaga się wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą w Polsce. Wybór formy opodatkowania może znacząco wpłynąć na finanse firmy, więc warto dokładnie przeanalizować obie opcje.

Z jednej strony mamy podatek liniowy, który jest prosty, przewidywalny i niezależny od wysokości dochodu. Z drugiej strony skala podatkowa, która może okazać się korzystniejsza dla tych, którzy zarabiają mniej. W poniższym artykule postaramy się przedstawić wady i zalety obu systemów tak, by porównamy te dwie formy opodatkowania, omawiając ich zalety i wady, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy to forma opodatkowania, w której stawka podatku wynosi 19% i nie zmienia się niezależnie od osiągniętego dochodu. Z tego powodu, jest często wybierany przez przedsiębiorców, którzy oczekują wysokich przychodów, ponieważ w ich przypadku może to oznaczać mniej obciążeń podatkowych niż w przypadku skali podatkowej.

Podatek liniowy różni się od skali podatkowej, gdzie stawka podatku zależy od wysokości uzyskanych dochodów. Jeśli dochód jest do 120 000 zł, stawka podatku wynosi 12%. Jeżeli jednak dochód przekracza tę kwotę, stawka podatku rośnie do 32%. Dlatego przedsiębiorcy z niższymi przychodami często wybierają skalę podatkową zamiast podatku liniowego, który jest o kilka procent wyższy.

Czym jest skala podatkowa?

Skala podatkowa, znana także jako opodatkowanie na zasadach ogólnych, to system opodatkowania dochodów, w którym wysokość stawki podatku zależy od wysokości osiągniętego dochodu. System ten składa się z dwóch progów podatkowych.

Pierwszy próg obejmuje dochód do kwoty 120 000 zł i jest opodatkowany stawką 12%. Po przekroczeniu tej kwoty dochód jest opodatkowany według drugiego progu, czyli stawki 32%. To oznacza, że każda nadwyżka dochodu ponad 120 000 zł jest opodatkowana stawką 32%.

Ważnym elementem skali podatkowej jest także kwota wolna od podatku. W Polsce, w momencie do 2023 roku, kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Oznacza to, że dochód do tej wysokości nie jest obciążony podatkiem dochodowym.

Skala podatkowa jest jednym z najczęściej stosowanych systemów opodatkowania w Polsce, zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowy Ład a skala podatkowa i podatek liniowy?

W kontekście wprowadzenia nowego ładu pojawia się pytanie: skala podatkowa czy podatek liniowy nowy ład  warto zauważyć, że mogą nastąpić zmiany w systemie podatkowym. Mogą one mieć wpływ na wybór pomiędzy podatkiem liniowym a skalą podatkową. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub księgowym.

Wybór pomiędzy podatkiem liniowym a skalą podatkową zależy od wielu czynników, w tym przewidywanego dochodu, preferencji osobistych, a także możliwych zmian w przepisach podatkowych. Wszystko to powinno być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o formie opodatkowania. Można również zasięgnąć języka, chociażby w takim miejscu jak uproszczona księgowość w Wolsztynie. Konsultacja pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.m

Co sprawdzi się w przypadku małej firmy?

Wybór między skalą podatkową a podatkiem liniowym zależy od indywidualnych okoliczności i celów danego podmiotu. Oba systemy mają swoje unikalne zalety i wady.

Podatek liniowy jest prosty i przewidywalny — niezależnie od osiągniętego dochodu, stawka podatku wynosi zawsze 19%. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób, które zarabiają dużo i chcą uniknąć wyższej stawki podatkowej, która obowiązuje w skali podatkowej po przekroczeniu progu dochodowego. Jednak w podatku liniowym nie ma kwoty wolnej od podatku i jest mniej możliwości odliczeń.

Z kolei skala podatkowa może być korzystniejsza dla osób o niskich lub średnich dochodach. Pierwszy próg podatkowy wynosi 12% dla dochodów do 120 000 zł, co jest niższe niż stawka w podatku liniowym. Dodatkowo, w skali podatkowej obowiązuje kwota wolna od podatku (do 30 000 zł) i więcej możliwości odliczeń. Jednak po przekroczeniu progu 120 000 zł stawka podatku wzrasta do 32%.

Warto dodać, że stawka 32% nie dotyczy kwestii, jaką jest pełna księgowość. Ta wchodzi dopiero w momencie, gdy kwota Twoich przychodów przekroczy wartość równą 9.654.400 zł w obecnym roku 2023.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku warto zainwestować w księgowość dla małych firm.

 

Zobacz podobne wpisy na naszym blogu!