Jeśli zdecydowałeś się, że założysz spółkę, musisz mieć świadomość tego, że konieczne będzie przygotowanie prawidłowej umowy. Nowy podmiot należy zarejestrować w KRS. Spółka może zostać założony na dwa różne sposoby. Jednak bez względu na to, jaką drogę wybierzesz – Twoim obowiązkiem jest zgromadzenie dokumentów.
Zakładanie działalności gospodarczej. Jakie dokumenty?
Zakładanie działalności gospodarczej. Jakie dokumenty? w pierwszej kolejności musisz złożyć wniosek we właściwym Urzędzie Gminy o wpis do CEIDG. Jest możliwość zrealizowania tej czynności przez Internet. Jeśli zaś mowa o spółce, to w tym przypadku rejestracji powinieneś dokonać w Głównym Urzędzie Statystycznym. Należy też to samo zrobić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wspólnicy spółki mają być zarejestrowani w CEIDG.
Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Własna działalności? Jakie dokumenty? Na pewno ta kwestia jest dla Ciebie najistotniejsza, gdy otwierasz swój biznes. Jak już wiesz, musisz złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W nim powinieneś zawrzeć takie informacje jak przykładowo:
- nazwa firma,
- data rozpoczęcia jej działalności,
- dane do ubezpieczenia,
- rodzaj działalności,
- rachunek bankowy,
- formę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Własna działalność. Dokumenty
Istnieją dwa sposoby założenia spółki:
- przed notariuszem,
- przez Internet.
Oczywiście w obu tych przypadkach należy przygotować stosowne dokumenty. Założenie spółki przed notariuszem wymaga stawienia się w kancelarii, gdzie odczytany i podpisany zostanie akt notarialny. W tym celu musisz przygotować takie dokumenty jak dowód osobisty lub paszport. Jeśli jeden ze wspólników jest cudzoziemcem, możliwe jest legitymowanie się kartą pobytu w Polsce. Jednak przed rozpoczęciem tej całej procedury – masz obowiązek dostarczyć dokumentację, która będzie potrzebna do sporządzenia prawidłowej umowy.
Założenie spółki przez Internet jest nieco prostsze. To rozwiązanie polecane jest dla osób, które nie widzą konieczności modyfikowania treści umowy. W tym przypadku również jest konieczne dostarczenie, a właściwie wgranie kilku istotnych dokumentów, zawierających np.:
- dane członków zarządu,
- listę wspólników,
- oświadczenie o wniesienie wkładów.
Dodatkowo również będziesz musieć wgrać oświadczenie o adresie doręczeń oraz listę osób uprawnionych do powoływania zarządu.
Jak Biuro Rachunkowe Asset może pomóc Ci w prowadzeniu działalności gospodarczej?
Jeśli już założyłeś działalność gospodarczą, warto pomyśleć nad podjęciem współpracy ze sprawdzoną firmą, zajmującą się księgowością. Biuro Rachunkowe Asset przygotowało dla Państwa atrakcyjną ofertę. Jesteśmy terminowi i profesjonalni. W naszym zespole pracują wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, którzy doskonale znają się na branży! Biuro księgowe pragnie ułatwić Klientom – odnalezienie się w gąszczu ciągłych zmian w przepisach. Oferujemy np. księgowość dla spółek, pełną księgowość, czy nadzór księgowy.
Księgowość dla spółek
Spółki mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgowość dla spółek ma być prowadzona w formie pełnej! W tym przypadku konieczne jest zapisywanie wszystkich operacji, które dokonywane są w firmie.
Pełna księgowość
Pełna księgowość to system ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Do prowadzenia jej należy mieć stosowną wiedzę rachunkową. Dlatego najlepiej jest powierzyć to zadanie specjalistom z Biura Rachunkowego Asset. Księgi rachunkowe składają się z takich elementów jak:
- dziennik,
- księga pomocnicza,
- księga główna,
- inwentarz,
- zestawienie obrotów,
- zestawienie sald na kontach pomocniczych.
Jaka księgowość dla spółki?
Spółka może rozliczać się z organami podatkowymi, tak jak już to wcześniej zostało wspomniane – poprzez prowadzenie pełnej księgowości. Tym sposobem ma możliwość również przeprowadzać analizę finansową działalności. Jeżeli interesuje Cię temat jaka księgowość dla spółki będzie odpowiednia, to zajrzyj do innych naszych wpisów.
Podsumowanie – jakie dokumenty potrzebne są do założenia spółki i jak je przygotować?
W celu założenia firmy należy sporządzić umowę spółki. Po zarejestrowaniu jej konieczne będzie również dostarczenie papierów urzędowych takich jak:
- formularz VAT-R do urzędu skarbowego,
- deklaracja PCC-3 do urzędu skarbowego,
- zgłoszenie NIP-3 do urzędu skarbowego,
- oświadczenie o pokryciu kapitału początkowego do sądu rejestrowego.
Dla przypomnienia – umowa to dokument, który podpisywany jest przez wspólników. Ma za zadanie regulować zasady funkcjonowania spółki.
Jeśli masz jakieś pytania, związane z zakładaniem spółki, warto zasięgnąć rady u naszych specjalistów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej dziedzinie związanej z rachunkowością. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie i profesjonalnie.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną naszą ofertą! Jeśli jesteś zainteresowany którąś z naszych usług, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z nami. Możesz to zrobić:
- mailowo,
- telefonicznie,
- poprzez formularz kontaktowy na stronie.
Odpowiemy Państwu najszybciej jak to tylko możliwe. Możesz też umówić się na konsultację księgową. Wykwalifikowany specjalista pomoże Ci w kwestiach, związanych z podatkami i księgowością.