Czym charakteryzuje się księgowość dla sklepu internetowego?

kw. 19, 2023księgowość

księgowość dla sklepu internetowego

Prowadzenie sklepu internetowego, choć nadal wydaje się kusząco prostym pomysłem na biznes, wiąże się z wieloma obowiązkami, którym należy sprostać. Oprócz strategii marketingowej, logistyki i obsługi klienta, jeden z kluczowych elementów, który wymaga szczególnej uwagi, to księgowość. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się szczegółowo, jakie aspekty księgowość dla sklepu internetowego są niezwykle istotne.

Księgowość dla sklepu internetowego. Wybór formy opodatkowania

Pierwszym krokiem w rozpoczęciu handlu online jest decyzja o formie opodatkowania. Przedsiębiorcy w naszym kraju mają do wyboru dwie dość popularne opcje: podatek według zasad ogólnych z dwiema stawkami – 12% do 120 000 PLN netto i 32% powyżej tej kwoty, lub podatek liniowy, który wynosi 19% niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu.

Jeżeli planujesz prowadzić biznes online -jako dodatkowe źródło dochodu warto rozważyć podatek progresywny. Ten rodzaj opodatkowania pozwala na korzystanie z różnych ulg, takich jak ulga na dzieci czy możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Szczególnie korzystny jest dla osób, które planują roczne dochody poniżej 85 528 PLN.

Podatek liniowy na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjny ze względu na stałą stawkę, niezależnie od dochodów. Jest jednak z nim związane kilka ograniczeń. Wybierając ten rodzaj opodatkowania, nie będziesz mógł skorzystać z różnych ulg, takich jak możliwość odliczenia darowizn od dochodu. Ponadto podatek liniowy nie pozwala na korzystanie z kwoty wolnej od podatku. Z drugiej strony, jeśli sklep nie jest głównym źródłem Twojego dochodu, wybór podatku liniowego może okazać się dość ciekawym rozwiązaniem, w szczególności, gdy nie do końca wiadomo, jakie będą Twoje zyski.

Księga rachunkowa czy księga przychodów i rozchodów?

Kolejnym z wyborów, jakie musisz dokonać, decydując się założyć sklep internetowy, jest decyzja o formie ewidencji finansowej. W praktyce większość przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie księgi przychodów i rozchodów — jest to forma prostsza i bardziej zrozumiała dla osób niebędących specjalistami w dziedzinie księgowości. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju ewidencja jest zarezerwowana dla firm, których przychody ze sprzedaży w roku poprzednim nie przekroczyły 1,2 mln euro. Oczywiście prowadzenie ksiąg rachunkowych możesz zlecić profesjonalnej firmie, która z pewnością pomoże Ci uporać się ze wszystkimi zawiłościami prawa.

Co z kasą fiskalną w sklepie internetowym?

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z wymaganiami, które niekoniecznie różnią je od klasycznego biznesu stacjonarnego. Jednym z takich aspektów jest stosowanie kasy fiskalnej. W sklepie stacjonarnym sprzedając towary osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, musimy pilnować rocznego limitu do kasy fiskalnej, wynoszącego 20 000 zł. Dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność, limit ten jest liczony proporcjonalnie od momentu pierwszej sprzedaży. Przy sprzedaży wysyłkowej, przedsiębiorca może umieścić paragon lub fakturę bezpośrednio w paczce, lub wysłać fakturę w formie elektronicznej do klienta. Ta druga forma jest wygodna dla klienta, ponieważ elektroniczne potwierdzenia zakupu są łatwiejsze do przechowywania i nie ulegają zniszczeniu z upływem czasu, jak to często bywa w przypadku tradycyjnych paragonów. Jest to forma również bardziej ekologiczna i przyjazna środowisku, co cenią sobie klienci.

Postaw na sprawdzone rozwiązania. Skorzystaj z pomocy biura rachunkowego

Zarządzanie sklepem internetowym to nie tylko obsługa klientów i zarządzanie asortymentem, ale również obszar zadań finansowo-księgowych, które mogą stanowić poważne wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego jest inwestycją, która pozwala skupić się na rozwoju biznesu, nie martwiąc się kwestiami związanymi z podatkami, rozliczeniami czy zgodnością z obowiązującymi przepisami. Doświadczeni księgowi doradzą w wyborze optymalnej formy opodatkowania, pomogą w prawidłowym rozliczaniu transakcji, a także zapewnią bieżącą obsługę księgową sklepu. Pozwoli to uniknąć kosztownych błędów i zagwarantuje, że Twoja firma działa w pełnej zgodności z prawem, co jest kluczowe dla jej długoterminowego sukcesu.

Pamiętaj, że pojęcie pełna księgowość nie jest takie straszne. Szczególnie z firmą, która pomoże Ci prowadzić wszystko od A do Z.

 

Zobacz podobne wpisy na naszym blogu!