Zamierzasz założyć firmę? Musisz wiedzieć, że istnieją dwie formy prowadzenia ewidencji księgowej, a mianowicie księgowość pełna i księgowość uproszczona. Bardzo ważne jest zapoznanie się z nimi.
Z tego artykułu dowiesz się:
- księgowość uproszczona a pełna – jakie różnice występują pomiędzy tymi dwiema formami ewidencji księgowej,
- księgowość pełna a uproszczona – jaką formę wybrać?,
- na czym polega pełna księgowość,
- z czym wiąże się uproszczona księgowość.
Najważniejsze informacje na temat księgowości uproszczonej i pełnej
W przypadku, jeśli firma zajmuje się ewidencją tylko podstawowych danych finansowych, można tu mówić o księgowości uproszczonej. Ta forma nie jest skomplikowana. Ten sposób zapisywania zdarzeń jest dosyć prosty. Istotne jest wspomnieć o trzech rodzajach księgowości uproszczonej. Będzie to:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- podatkowa księga przychodów i rozchodów,
- karta podatkowa.
W tej pierwszej formie zapisuje się tylko przychody. W tej drugiej mamy do czynienia z przychodami i wydatkami. Pamiętaj! KPiR musi zostać założona na dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności lub na 1 stycznia roku podatkowego. W przypadku korzystania z karty podatkowej, nie ma konieczności prowadzenia ewidencji finansowej.
Co warto wiedzieć o pełnej księgowości?
Pełna księgowość jest już nieco bardziej skomplikowanym systemem ewidencjonowania wszystkich informacji finansowych przedsiębiorstwa. Najlepiej, aby prowadzeniem pełnej księgowości zajął się specjalista z Biura Rachunkowego Asset. Jest to bowiem zajęcie, które pochłania bardzo dużo czasu. Bardzo ważna jest także specjalistyczna wiedza, która pomoże w wykonywaniu tego rodzaju rzeczy. Eksperci stale dokształcają się, więc są na bieżąco ze wszystkimi przepisami. Warto także dodać, że wszelkie dane wprowadzane są do dokumentów takich jak: dziennik, wykaz aktywów i pasywów, księga główna, księgi pomocnicze oraz zestawienie obrotów i sald.
Pełna księgowość a uproszczona księgowość. Kto może prowadzić określoną formę ewidencji księgowej?
Pełna księgowość dotyczy:
- spółek akcyjnych,
- spółek sp. z o.o,
- spółek komandytowych,
- spółek komandytowo-akcyjnych,
- wszystkich firm, które przekroczą limit 2 000 000 euro przychodu.
Z uproszczonej księgowości natomiast mogą korzystać:
- jednoosobowe działalności gospodarcze,
- spółki jawne,
- spółki cywilne osób fizycznych,
- spółki partnerskie.
Należy jednak wiedzieć, aby ich przychód roczny nie przekroczył wartości 2 000 000 euro. Warto także zapamiętać to, że jeżeli przychód w jakimś momencie roku podatkowego będzie wyższy, konieczne będzie przejście na pełne księgi.
Poznaj zalety księgowości uproszczonej i pełnej
Jedną z największych zalet księgowości uproszczonej jest przede wszystkim łatwość prowadzenia tej formy ewidencji księgowej. Poza tym cena za prowadzenie księgowości uproszczonej w Biurze Rachunkowym Asset jest atrakcyjna dla Klienta.
Plusem pełnych ksiąg z całą pewnością jest to, że dzięki nim możliwa jest dokładna kontrola i analiza wydatków, przychodów i innych zdarzeń finansowych. Ponadto również prowadzenie pełnej księgowości zapewnia łatwe i bezpieczne planowanie różnorodnych inwestycji. Co więcej, umożliwia dopasowanie polityki rachunkowości do potrzeb przedsiębiorstwa.
Pełna księgowość a uproszczona – różnice
O uproszczonej księgowości można powiedzieć to, że jest to najłatwiejsza forma rozliczenia, z której mogą korzystać przedsiębiorcy. Na to rozwiązanie najczęściej decydują się osoby, które dopiero zaczynają swoją działalności gospodarczą. Poleca jest również dla tych, którzy chcą samodzielnie prowadzić rachunkowość w swojej działalności.
Która forma prowadzenia ewidencji księgowej jest wręcz niezbędna w dużych firmach?
Faktem jest to, że pełna księgowość jest złożoną formą rozliczania działalności przedsiębiorstwa. Zazwyczaj korzystają z niej większe podmioty. Należy zaznaczyć, że wiąże się ona z wieloma obowiązkowymi do wykonania zadaniami. Pełna księgowość a uproszczona – różnice? Jedną z nich jest to, że w przypadku pełnej księgowości wszystkie wydatki i przychody firmy muszą być właściwie ewidencjonowane. Należy podkreślić, że dzięki właśnie takiemu działaniu, możliwe jest zapewnienie transparentnego obrazu sytuacji finansowej. To jeden z powodów, dla których prowadzenie pełnej księgowości, jest obowiązkowe w przypadku spółek handlowych oraz podmiotów, które działają np. na zasadach prawa bankowego.
Co warto wiedzieć na temat księgowości w spółce z o.o?
Spółki mają obowiązek prowadzenia księgowości w formie pełnej. Ta czynność realizowana jest w sposób:
- precyzyjny,
- drobiazgowy.
Należy też zaznaczyć, że w pełnych księgach istnieje konieczność zapisywania wszystkich operacji, które związane są z działalnością firmy. Ewidencji podlegają np. odszkodowania, czy wypłata zaliczek.
Czym jest wykaz aktywów i pasywów?
Aktywa, czyli cały majątek spółki. Należy zaznaczyć, że nie są to tylko pieniądze, ale np. meble biurowe, czy samochody służbowe. Pasywa natomiast mówią o pochodzeniu środków gospodarczych w przedsiębiorstwie. Będą to np. niezapłacone faktury dla dostawców, wkład początkowy, zobowiązania wobec pracowników, kredyty i leasingi.
W jakim celu prowadzi się pełną księgowość?
Główny cel prowadzenia pełnej księgowość to możliwość skrupulatnego monitorowania finansowej sytuacji spółki. Poza tym także, korzystając z informacji, które zawarte są w księgach, można przygotować sprawozdania finansowe. Prowadzenie pełnej księgowości warto powierzyć specjalistom z Biura Rachunkowego Asset! Do każdego Klienta podchodzą indywidualnie i profesjonalnie. Oferowana jest kompleksowa księgowość. Dużym atutem tej firmy jest sprawnie funkcjonujący system cyfrowego obiegu dokumentów.
Księgowość uproszczona a pełna. Podsumowanie
Warto wiedzieć, że na prowadzenie pełnej księgowość można zdecydować się dobrowolnie. Niektórzy przedsiębiorcy mają obowiązek wypełnianie tego obowiązku.
Na uproszczoną księgowość decydują się najczęściej nowi przedsiębiorcy. Wyróżnia się ona: prostymi rozliczeniami i mniejszą liczbą formalności, które należy dopełnić.