Jaki rodzaj księgowości obejmuje poszczególne rodzaje spółek?

gru 28, 2022księgowość

Jaki rodzaj księgowości obejmuje poszczególne rodzaje spółek

Do rodzajów księgowości należy pełna księgowość i uproszczona. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej skomplikowane. Od prostszych form różni się przede wszystkim tym, że notuje zdecydowanie więcej zdarzeń. Jednocześnie również daje pełniejszy obraz finansów firmy. Realizacja uproszczonej księgowości polega na wykorzystaniu PKPiR, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.

Jaka księgowość dla spółki cywilnej?

Spółka cywilna należy do najprostszych form wspólnej działalności gospodarczej dla dwóch przedsiębiorców. Wydaje się być znakomitym rozwiązaniem dla osób, które rozwijają firmy lub chcą przekształcić jednoosobową działalność w spółkę. Obowiązkiem właściciela takiej spółki jest prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. W tym drugim przypadku mowa o pełnej księgowości.

W odpowiedzi na pytanie, jaka księgowość dla spółki cywilnej, należy uwzględnić to, że księga przychodów i rozchodów pomimo tego, że jest to proste i wygodne rozwiązanie, nie może być wykorzystana w dwóch przypadkach. Pierwsza sytuacja to taka, w której przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów, operacji finansowych za ubiegły rok obrachunkowy wyniosły co najmniej 2 miliony euro. Druga sytuacja to taka, w której co najmniej jeden wspólnik jest osobą prawną lub ułomną osobą prawną, czyli spółką jawną lub komandytową.

Na którą formę księgowości zdecydować się w spółce cywilnej?

Księga przychodów i rozchodów charakteryzuje się tym, że jej prowadzenie jest tanie, a jednocześnie również bardzo łatwe. Możesz z niej dowiedzieć się przykładowo o kosztach i należnych podatkach, czy wysokości przychodów. Jednak nie daje ona pełnego obrazu finansów spółki. Z kolei pełna księgowość dla spółek to rozwiązanie dużo bardziej skomplikowane i kosztowne. Jednak ma ono wiele korzyści. Dzięki tej formie opodatkowania możesz uzyskać informacje na temat finansów działalności w danym momencie lub w wybranym przez Ciebie okresie.

Jaka księgowość dla spółki komandytowej?

Spółka komandytowa charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden ze wspólników jest w pełni odpowiedzialny za zobowiązania działalności. Natomiast odpowiedzialność drugiego wspólnika jest ograniczona. W tym przypadku obowiązkowe jest prowadzenie pełnej księgowości, która przeznaczona jest do analizy i kontroli sytuacji firmy. Generuje ona pełen obraz finansów w danym przedsiębiorstwie. Odpowiadając na pytanie, jaka księgowość dla spółki komandytowej, warto zaznaczyć, że niektóre spółki mogą prowadzić uproszczoną księgowość. Zazwyczaj tyczy się to mikro i małych przedsiębiorstw.

Możliwość zmiany formy opodatkowania pojawia się wtedy, gdy w danym roku obrotowym i w roku poprzedzającym dany rok obrotowy dana działalność spełnia co najmniej 2-3 kryteria. Przykładowo takie jak to: średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 10 osób.

Jaka księgowość dla spółki jawnej?

Spółka jawna charakteryzuje się tym, że nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną. Do jej zalet należą np. niskie koszty funkcjonowania. W tym przypadku istnieją trzy możliwość ewidencjonowania operacji gospodarczych. Będzie to podatkowa księga przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe lub ewidencja przychodów. Wybór tego ostatniego rozwiązania, możliwy jest tylko wtedy, gdy wszyscy wspólnicy rozliczają się fiskusem za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Odpowiadając na pytanie, jaka księgowość dla spółki jawnej, należy zaznaczyć, że warto od razu zdecydować się na prowadzenie ksiąg rachunkowych. Później jakakolwiek zmiana form opodatkowania, może wiązać się z dużą ilością formalności. Takimi rzeczami jak księgowość dla spółki zajmuje się Biuro Rachunkowe Asset. Współpraca z nami to czysta przyjemność!

Jaka księgowość dla spółki z o.o.?

Odpowiadając na pytanie, jaka księgowość dla spółki z o.o., warto podkreślić, że możliwe jest tylko jedno rozwiązanie. Księgowość musi być prowadzona w formie pełnej. Tutaj bardzo ważna jest dokładność i precyzja! Konieczne jest zapisywanie wszystkich operacji, które związane są z działalnością firmy. Warto wiedzieć, że pełna księgowość składa się z takich elementów jak wykaz aktywów i pasywów, zestawienie sald na kontach pomocniczych, zestawienie obrotów i sald w księdze głównej, konta księgi pomocniczej, konta księgi głównej i dziennik.

Dlaczego warto skorzystać z usług Biura Rachunkowego Asset?

Biuro Rachunkowe Asset to zespół najlepszych ekspertów w dziedzinie rachunkowości. Są oni w stanie profesjonalnie zająć się prowadzeniem zarówno pełnej księgowości, jak i księgowości uproszczonej. Wyróżnia nas najwyższa jakość usług za niską cenę! Biuro rachunkowe dla spółki to najlepsze z możliwych rozwiązań. Korzystanie z jego usług oznacza dużą wygodę dla przedsiębiorcy. Współpraca z taką firmą to także o wiele większy spokój niż w przypadku prowadzenia księgowości na własną rękę. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzić czas, który możesz poświęcić na rozwój swojej działalności.

Biuro Rachunkowe Asset zaprasza do skorzystania z jego usług!

 

Zobacz podobne wpisy na naszym blogu!